Техническите правила са необходими за разработването на обща енергийно ефективна технология, но само те не са достатъчни. Необходимо е да се ускори изпълнението на различни дейности за по-добра енергийна ефективност, за да се постигне целта – намаляване с 20% до 2020 година. Поради тази причина няколко мероприятия са разработени за подобряване на енергийната ефективност на практика. Те са събрани в Директивата за енергийна ефективност 2012/27/EU[9], която бе приета през октомври 2012г. Настоящата директива установява обща рамка от мерки за насърчаване на енергийната ефективност в рамките на съюза, за да се гарантира постигането на водещата цел на ЕС за 2020.г.- 20% намаляване на енергията и да се проправи пътя за по-нататъшни подобрения на енергийната ефективност след тази дата. Тя определя правилата предназначени да премахнат бариерите на енергийния пазар и да преодолеят пазарните неуспехи, които затрудняват ефективността при доставките и използването на енергия и предвижда създаването на насочващи национални цели за енергийна ефективност за 2020г.
Основните елементи в директивата са цитирани по-долу:
Саниране на сгради
Държавите-членки трябва да обновят 3% от общата разгъната площ на отопляеми и/или охлаждани сгради, принадлежащи към правителството или под тяхно управление.
Системи за енергийна ефективност за комунални услуги
Енергийни предприятия, обхванати от директивата следва да постигнат „натрупани енергийни спестявания в последния етап” от 2020г. За по-нататъшни спестявания всяка година, това трябва да бъде най-малко 1,5% от обема на годишната им енергия от 2014 до 2020г. като изчисленията са на базата на 2009г.
Енергийни одити
Всички големи компании трябва да бъдат енергийно одитирани. Тези одити трябва да започнат в рамките на три години след влизането в сила на директива (2012) и трябва да се провеждат на всеки четири години от квалифицирани и одобрени енергийни одитори.
Повишаване на ефективността на отопление и охлаждане
До декември 2015г. европейските страни трябва да завършат и представят на комисията „пълната оценка” на обхвата на когенеративните системи и ефективното отопление и охлаждане.
Механизми за финансиране
Депутатите също така предложиха да се създаде механизъм за финансиране на енергийната ефективност. Държавите членки следва да подпомогнат създаването на тези механизми или да използват съществуващите механизми.
Европейски и национални цели
Директивата определя общи мерки, за да гарантира, че ЕС се придвижва към основната си цел – да се използва 20% по-малко енергия до 2020г. Всяка държава членка трябва да изготвя свои собствени цели и да представи план за действие за енергийна ефективност на всеки три години – през 2014. 2017 и 2020г.
Обобщение
Намаляването на потреблението и премахването на загубите на енергия са сред основните цели на ЕС. Подкрепата на ЕС за подобряване на енергийната ефективност ще има решаващо значение за конкурентоспособността, сигурността на доставките и за изпълнението на ангажиментите в областта на изменението на климата отразени в Пророкола от Киото. Има значителен потенциал за намаляване на потреблението, особено в енергоемки сектори, като сградите и техните инсталации. В края на 2006 г. ЕС пое ангажимент да намали своето годишно потребление на първична енергия с 20% до 2020г. Последващите проучвания през 2011г. показват, че целта няма да може да бъде постигната, ако по-нататъшни действия не се вземат. За да се постигне първоначалната цел няколко действия трябва да се предприемат, както в ЕС така и на национално ниво. ЕС и неговите държави членки са били успешни през последните 2 години в мобилизирането на общественото мнение, хората вземащи решения, операторите на пазара и да се определят минималните стандарти за енергийна ефективност и правилата за етикетиране на продукти, услуги и инфраструктура. Някои от най-важните законодателни действия са описани в тази книга.
Няма Отговори на “Директива за енергийна ефективност”