1. Ефектът на промяната в температурата в помещението и влиянието му върху обитателите.
Промяната на температурата в обитаемите помещения на всяка сграда влияе силно върху хората. Дискомфортът, породен от по-ниска или по-висока температура, не позволява съсредоточаване на вниманието и човек започва да се оплаква. Ако в помещението е по-топло от комфортната температура за обитателите, това води до намаляване на работоспособността, има негативен ефект върху мозъчната дейност, както създава усещане за цялостен физически дискомфорт. Освен това, така се появява неприятна миризма в помещенията.
По-студените температури в помещенията намаляват усещането на пръстите и имат негативен ефект върху сръчността. Хората започват да носят повече дрехи и по-често да се разхождат, за да стоплят крайниците си. Резките температурни промени имат същия ефект върху работата в офиса.
След множество лабораторни експерименти, експерти са установили, че топлинните условия в помещенията могат да намалят трудоспособността на служителите в офиса от 5% до 15%.
2. Ефектът на вентилацията и влиянието върху здравословното състояние на хората
Съвременните сгради са все по-добре термично изолирани. Изолациите, строителните материали и дограмите (врати и прозорци) са все по-плътни. Естествено възниква асоциацията за термос, в който кафето е горещо и след 12 часа. Единственият недостатък е, че в този термос живеем ние.
Хората в индустриализираните страни прекарват между 70 и 90% от живота си в затворени помещения. Липсата на достатъчно количество пресен въздух, води до понижена трудоспособност, алергии и заболявания, особено при децата. Високата степен на замърсяване в градовете също влияе върху заболеваемостта.
Недостатъчното количество пресен въздух води до чести главоболия, трудна концентрация и разсъждаване, което от своя страна директно влияе върху трудоспособността на всеки един служител на работното му място. Всеки от нас е стоял в стая с лоша вентилация и след известно време започва да се прозява и да се чувства отпаднал.
Влошеният микроклимат може съществено да намали производителността на служителите и да влоши тяхното здраве. Според европейската асоциация на специалистите в областта на вентилацията, климатизацията и отоплението REHVA, количеството пресен въздух с необходимата температура и влажност има силно отношение към:
- Отсъствието от работа на служителите
- Разходите за здраве, в това число болести, инциденти и наранявания
- Прецизността и качеството на работа
- Скоростта за изпълнение на една и съща работа
- Общите разходи на единица продукция или услуга
- Мотивация за повишаване на производителността и доброволно извършване на допълнителна работа
Тези данни са получени след дълги изследвания в различни търговски сгради и индустриални предприятия. В САЩ и Канада също има правени множество изследвания, както за влиянието на температурата, така и за количеството пресен въздух. Резултатите са идентични.
Тези резултати са повлияли при създаването на норми, задължителни за целия Европейски съюз:
- EN15251 – Входящи параметри за качеството на вътрешния въздух, заобикалящата топлинна среда, осветлението и акустиката при проектиране и оценка на енергийната характеристика на сгради.
- EN 13779 – Вентилация на нежилищни сгради. Изисквания за характеристиките на системите за вентилация и климатизиране на въздуха в помещения.
Тези изисквания са валидни и за България. Освен тези норми, в българския закон за здравословни и безопасни условия на труд (ЗЗБУТ) са включени изискванията за вентилация и различни системи за локална екстракция, подобряващи микроклимата в сградите, в зависимост от вида и предназначението им.
Казаното дотук потвърждава, че микроклимата и качеството на въздуха влияят сериозно върху състоянието на служителите в офисните и търговски сгради. Това влияние се изразява по три начина:
- Здравословно – лошият микроклимат повишава заболеваемостта и инцидентите на работното място.
- Икономически – неподходящата температура и недостатъчното количество пресен въздух води до по-ниска производителност, грешки при работа и по-чести отсъствия на служителите.
- Законово – във всяка държава, включително и България, има закони, задължаващи изграждането на сгради със системи, подсигуряващи добър микроклимат и здравословна среда за работа.
Важно за всеки инвеститор и собственик на сграда е да избере правилните варианти за вентилационна, климатична и отоплителна системи. Под правилен вариант трябва да се разбира икономически целесъобразен, без да се допуска компромис с качеството на микроклимата.
Източници: REHVA Guidebook
Няма Отговори на “Как микроклиматът или качеството на въздуха влияят върху състоянието на служителите в офисните и търговските сгради?”